Formiddagsaktive

Formiddagsaktive er for dig, der har mulighed for at være sammen med din hund om formiddagen og som ønsker at træne og aktivere din hund på en positiv måde sammen med andre hundeejere. Holdet er for alle hunde uanset race, alder og træningserfaring.

Træningen

Her kan alt ske. Træningen vil blive tilrettelagt efter de tilmeldte hundes/ejeres træningserfaring og motivation. På tidligere hold har vi trænet samarbejdsøvelser, snuset til hundesporten Nose Work og Rally, indlært forskellige tricks, lavet felt- og sporarbejde, samt trænet kropskontrol på Hundensgaard motorikbane.

Socialt samvær

Det sociale samvær mellem både hundeejere og hunde prioriteres højt på dette hold. Når hundene holder fri sammen uden snor, vil det foregå sammen med ligesindede artsfæller i de indhegnede folde eller skovarealer . Vi vil altid være inde i indhegningerne sammen med hundene, så vi kan hjælpe og støtte dem i eventuelle konflikter.

Hvor

Træningen forgår primært på Hundensgaard, Voldby Hedevej 40, 8450 Hammel. Enkelte lektioner kan foregå i Hammel by eller i Frijsenborgskoven.

Start

Tirsdag den 11. august 2026.

Hvornår

Tirsdage kl. 10.00 – 11.00

Uge 33: 11. august
Uge 34: 18. august
Uge 35: 25. august
Uge 36: 01. september
Uge 37: 08. september
Uge 38: 15. september
Uge 39: 22. september
Uge 40: 29. september

Instruktør

Hundeinstruktør og Adfærdsbehandler Ditte Maria Nors Jensen.

Pris

1000,- kr. for 8 timers træning

Antal

Max 8 hunde på holdet

Ingen ledige pladser – Venteliste oprettet