Jagthunde – Fortsættere

Hvem er dette hold for?

Dette hold er for hunde af jagtracer, der enten “blot” skal fungere som familie hund eller som også skal bruges på praktisk jagt.

Holdet er for den hund der kan holde en genstand i munden (dummy, bold, tøjdyr) og har træningserfaring. I har som minimum deltaget på hvalpehold eller på unghundehold for jagtracer eller andet tilsvarende. Er du i tvivl er du altid meget velkommen til at kontakte os.

Du ønsker at vedligeholde og udvide din hunds træning og fortsætte jeres gode samarbejde som gør hverdagen sjovere for både dig og din hund.

Da vi tager udgangspunkt i det trænings niveau, hvor den enkelte hund er, kan du deltage på dette hold flere gange.

Træningen

Fokus på dette hold er at træne øvelser, som er relateret til jagthunden og dens mange egenskaber.

Vi vil lade hundene arbejde med deres oprindelige formål og instinkter. Herved får de opfyldt de behov, som en jagthund er avlet til at skulle udføre. Dette er f.eks. øvelser som søgearbejde efter forskellige genstande og at hente/bringe disse (apportering).

Træningen vil indeholde grundtræning som at gå pænt i snor, indkald (evt. ved brug af hundefløjte), kontaktøvelser, træning af ro, gå fri ved fod, apportering af en genstand, dirigering og nærsøg.

Dette er alle øvelser, som er brugbare for dig og din jagthund i hverdagen og på jagten. Hunden vil elske at træne og udføre disse øvelser sammen med dig.

Det gode samarbejde er centralt og vi træner ved hjælp af positive træningsmetoder, for på den måde at få en glad og velfungerende familie- og jagthund.

En glad hund – giver en glad hundeejer.

Andet

Hundefløjte, dummy, andet træningsudstyr og godbidder kan købes i HundensgaardButik.

Socialt samvær

Der er ikke indlagt tid til fri leg på dette hold, men dette er muligt efter træningen, hvis ønsket.
Den frie leg foregår på eget ansvar og altid i de indhegnede folde.

Instruktør

Undervisningen varetages af jagthundeinstruktør Merethe Paludan.

Næste hold starter

Onsdag den 19. april 2023

Hvornår

Onsdag kl. 18.00 – 19.00 følgende dage:

Uge 16: 19. april
Uge 17: 26. april
Uge 18: 03. maj
Uge 19: 10. maj
Uge 20: 17. maj
Uge 21: 24. maj
Uge 22: 31. maj
Uge 23: 07. juni

Hvor

Træningen foregår på Hundensgaard
Voldby Hedevej 40, 8450 Hammel.

Pris

1000,- kr. for 8 timer.

Antal

Max 8 hunde på holdet.
Holdet oprettes ved min. 5 deltagere.

Ledige pladser