Formiddagsunghunde
Dette hold er for dig, der ønsker at være aktiv med din teenage-hund.
Holdet er tiltænkt alle unghunde, der tidligere har trænet på hvalpe- og/eller unghundehold hos Hundensgaard eller har erfaring fra tilsvarende træning. Din unghund er blevet teenager, hvilket evt. medfører, at den har svært ved at koncentrere sig i nærheden af andre hunde.
Træningen
Træningen vil være indenfor følgende 4 emner:
- Næsearbejde: Spor, felt, Nose Work
- Samarbejde: På pænt i snor, indkald, hilse venligt på andre hunde og mennesker etc.
- Tricks: Tørre poter af på måtte, spanske skridt, hinke, balancere godbid på næsen etc.
- Motorik & Kropskontrol: Motorikbanen på Hundensgaard.
Det vil sige, at vi vil træne en bred vifte af forskellige øvelser, som tilrettelægges efter de tilmeldtes hunde og ejeres træningserfaringer. Formålet med dette hold er at vedligeholde det gode samarbejde hund og ejer imellem og måske prøve kræfter med nye spændende træningsaktiviteter.
Leg og socialt samvær
Leg og socialt samvær med de andre hunde er fortsat vigtig læring for de unge hunde. Hundene vil blive inddelt i hold med ligesindede hunde og foregår i de indhegnede folde under kontrollerede forhold.
Næste hold starter
Tirsdag den 29. april 2025.
Hvornår
Tirsdage kl. 11.30 – 12.30
Uge 18: 29. april
Uge 19: 06. maj
Uge 20: 13. maj
Uge 21: 20. maj
Uge 22: 27. maj
Uge 23: 03. juni
Uge 24: 10. juni
Uge 25: 17. juni
Hvor
Træningen foregår på Hundensgaard.
Voldby Hedevej 40, 8450 Hammel.
Instruktør
Hundeinstruktør og Adfærdsbehandler
Ditte Maria Nors Jensen
Pris:
1350,- kr. for 8 timers træning.
Max 6 unghunde på holdet.